Tipy na výlet

Tipy na výlet

Tipy na výlet

Okolie Vila Sokáč je stvorené na relax, oddych a šport. V tesnej  blízkosti  areálu sa nachádzajú tenisové kurty.  Krása prírody Štiavnických vrchov lákajú od jari do neskorej jesene návštevníkov absolvovať menej náročné, ale aj náročnejšie turistické trasy. Najnavštevovanejším turistickým miestom vo Vyhniach je prírodná rezervácia Kamenné more.  Nepochybne veľkou výhodou pre našich hostí je ubytovanie vzdialené iba 200m od dominanty banskoštiavnického regiónu  – Vodného raja  s celoročnou prevádzkou.

Najnavštevovanejším turistickým miestom u nás je nepochybne Kamenné more V r. 1923 bolo Kamenné more vyhlásené za chránené územie a v r. 1937 sa zastupiteľský zbor mesta Banskej Štiavnice a Banskej Belej uzniesol na vyhlásení Kamenného mora za prírodnú rezerváciu a rozhodol:“ … tento jedinečný prírodný zjav zachrániť pre budúcnosť.“ Prírodná rezervácia bola vyhlásená na ochranu geomorfologických foriem a viacerých chránených a zriedkavých druhov živočíchov. Vyhnianske Kamenné more je rozlohou najväčšie vo vulkanickej časti Karpát. Mohutný súbor blokov predstavuje skalné zrútenie, ktoré vzniklo pravdepodobne pri zemetrasení. Pri pohľade zhora môžeme názorne vidieť gravitačné triedenie balvanov. Kým pri úpätí svahu sú sústredené tie najväčšie, smerom dohora sa ich veľkosť zmenšuje. Kamenné more je budované červenkastým až fialovým ryolitom, utvoreným vulkanickou činnosťou v mladších treťohorách (neogén).
 Z hľadiska zoologického je významnou lokalitou viacerých chránených a zriedkavých druhov živočíchov najmä plazov, z ktorých typická je jašterica múrová (Lacerta muralis), v priľahlých lesoch sú to lesné druhy spevavcov a dravcov. Kamenné more je súčasťou náučného chodníka  A. Kmeťa (po zelenej TZ od autobusového nástupišťa pri pivovare).

Vodný raj Vyhne (200m)

Celoročná prevádzka. Vonkajšie a vnútorné plavecké a relaxačné termálne bazény, vodné atrakcie ako tobogán, hydromasážne lavice, tzv. perličky, protiprúd a jacuzzi, saunový svet, masáže, squash, bowling…čakajú na Vás

Ďaľšie turistické  miesta, ktoré sa oplatí navštíviť či vidieť  :

Vyhne rozhľadňa (1km)

Travertín (50m)  
Prírodný výtvor, v tesnej blízkosti Vila Sokáč

Banky (7km) 
Chatová oblasť s jedinečnou a neopakovateľnou prírodou s krásnym čistým jazerom uprostred s možnosťou kúpania. 

Banská Štiavnica (13km)

Bývalé banské mesto s množstvom kultúrnych a historických pamiatok ako Nový zámok, Starý zámok, Kalvária, Slovenské banské múzeum, Banské múzeum v prírode, Botanická záhrada…

Hrad Revište, Revištské Podzámčie  (10km)

Zrúcanina hradu, rybník s možnosť rybolovu, jazda na koni.

ZOO park –  miesto, kde je príroda ako z rozprávky, zaujímavé zvieratká, zurčiaci vodopád, jazero plné rýb, lúka ako stvorená pre piknik a pokoj na oddych. Zveropark je otvorený pre všetkých milovníkov prírody a zvierat. Na ploche približne 21 ha žije viac ako 30 druhov zvierat. Hlavnou dominantou sú losy, no nájdete tu i zvieratá, ktoré voľne žijú v našich lesoch.

Medzi atrakcie patrí napr.: hladkací kútik, predaj potravinového balíčka na kŕmenie zvierat, možnosť požičať si udicu a uloviť a ugrilovať si pstruha z jazera, detské ihrisko, streľba z praku a iné zaujímavé aktivity.

Kremnica (20km)

Bývalé banské mesto, mestský hrad, mincovňa, múzeum mincí a medailí, Banské múzeum štôlňa Andrej Kremnica, stála expozícia Múzea gýča…
Množstvo turistických trás, okrem iného aj náučný chodník Andreja Kmeťa, ktorý vedie z Červenej Studne až do Bzenice (vhodný aj na cykloturistiku)

Sklené Teplice (15km)

Kúpele Sklené Teplice sa nachádzajú v prekrásnom údolí na úpätí Štiavnických vrchov  v prekrásnom údolí na úpätí Štiavnických vrchov , unikátneho skvostu svetového kultúrneho dedičstva. Raritou Sklených Teplíc je výskyt termálnych prameňov minerálnych vôd s teplotou vody od 37 do 52 °C. 
Voda v Sklených Tepliciach je hypotonická a má hydratačný účinok na pokožku, unikátneho skvostu svetového kultúrneho dedičstva.

Svätý Anton (15km)

Pod legendami opradeným majestátnym Sitnom leží obec Svätý Anton. Táto oblasť sa vyznačuje množstvom kultúrnych a historických pamiatok. Dominantou obce je barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý bol postavený na mieste menšieho opevneného hradu spomínaného už v 15. storočí.  Kaštieľ slúži ako múzeum od roku 1962, v súčasnosti sa v ňom nachádza umelecko-historická a poľovnícka expozícia.

Počúvadlo (25km)

Jazero – Počúvadlo patrí medzi najnavštevovanejšie lokality v oblasti Banskej Štiavnice. Rozprestiera sa tu jazero s rozlohou 12 ha, ktoré je obľúbeným letným ale aj zimným rekreačným strediskom chatárov, turistov, detských táborov a miestom kultúrnych podujatí. Zároveň je východiskom na najvyšší kopec  Štiavnických vrchoch – Sitno ( 1009 m.n.m.), ktorý je bohatý  faunou i flórou.

Pivovar STEIGER

Je prvý slovenský pivovar, založený v roku 1473, s nepretržitou – kontinuálnou výrobou piva dodnes. Pivo sa varí klasickou metódou podľa jednotlivých stupňovitostí a hlavne s dvojfázovým kvasením. Najprv v spilkách, potom v ležiackych pivniciach po dobu 30 – 45 dní. Varenie, kvasenie a ležanie piva pritom prebieha na novom, modernom technologickom zariadení. Pre záujemcov je možnosť exkurzie.

Category : Krásy Štiavnických vrchov